Télen a legszebb az esti égbolt látványa, sok a feltűnően fényes csillag, és a jellegzetes könnyen fölkereshető csillagkép.
PERZEUSZ: (Latinul: Perseus)
Perszeusz királyfinak sikerült levágnia a három Gorgó (Medúza) közül az egyik fejét, majd egy láthatatlanná tévő sisak segítségével menekült el. A Gorgók olyan szörnyűek voltak, akik ha valakire ránéztek, az kővé dermedt. Perszeusz királyfi a Gorgó fejének használatával mentette meg Andromédát a tengeri szörnytől. A Cet rögtön kővé változott a Gorgó fejének láttán.
SZEKERES: (Latinul: Auriga)
A csillagkép egy lóvontatta szekér hajtóját ábrázolja, aki a görög monda szerint Erechtheus, Athén királya.
ORION: (Latinul: Orion)
Az Orion az egyik legismertebb és leglátványosabb csillagkép az északi égbolton. Az Égi Egyenlítőn fekszik, ezért a világ minden tájáról jól látható, Magyarországról nézve télen figyelhető meg legjobban. Nyáron hajnalban keleten, ősszel késő este kel, kora tavasszal este a nyugati égbolton ragyognak csillagai.
Mivel az Orion feltűnő, jellegzetes csillagkép, az ősidőktől kezdve rengeteg mitológiai történet kapcsolódik hozzá. Mai nevét a görögöktől kapta, amely valószínűleg az akkád Uru-anna (mennyei fény) elnevezésből származik.
A görög mitológiában Orion Poszeidón fia, óriás termetű vadász volt, aki Atlasz hét leányát addig üldözte szerelmével, amíg azok csillagokká nem változtak: ők lettek a Plejádok hét csillaga.
ÉSZAKI VÍZIKÍGYÓ: (Latinul: Hydra)
A görög mitológiában Héraklész második feladata az volt, hogy ölje meg Hydrát, a sokfejű szörnyet.
KIS KUTYA: (Latinul: Canis Minor)
A Kis Kutya Maira, Ikariosz hű kutyája, akinek a segítségével Ikariosz lánya, Érigoné megtalálta apja elásott holttestét.
NAGY KUTYA: (Latinul: Canis Maior)
Úgy tartják, hogy a Nagy Kutya és a Kis Kutya Orionnak, az égi vadásznak vadászati kísérői, és ennek megfelelően követik őt a napi, keletről nyugat felé tartó mozgásban. A Nagy Kutya annyira délen van, hogy Észak-Európából nézve csak részben figyelhető meg.
EGYSZARVÚ: (Latinul: Monoceros)
Az egyszarvú megváltói attribútumként jelenik meg a mitikus kultúrában. A Megváltó irányába forduló tekintet a megnyílás, tehát a megnyíló, és befogadó szeretet szimbóluma.
ERIDÁNUSZ: (Latinul: Eridanus)
Ez a csillagkép azt a legendás folyót jeleníti meg, amelybe Phaetón zuhant, mikor nem bírt apjának, a napisten Héliosznak a szekerével. Valószínűnek tartották, hogy valóban létező folyamhoz kapcsolódik a monda. A régi görögök Pónak nevezték, mások szerint a csillagkép neveként a Nílus, az Eufrátesz, de akár a Duna is szóba jöhet. A folyó leírásai olyan környezetet adnak meg, melyek alapján továbbra is csak találgatni lehet.
NYÚL: (Latinul: Lepus)
A Nyúl a sebesség jelképe volt. Ezt a tulajdonságot a kereskedelem istenének tulajdonították. A görög mitológiában Hermész, a római mitológiában Merkur személyesítette meg.